פיתוח עסקי באפריקה
03-376-0376

יש לנו גם מדיניות פרטיות ששומרת עליך.

בוצוואנה: היהלום של אפריקה

אפריקה היא יבשת ההזדמנויות של המאה ה-21 והיא קורצת ליזמים ולחברות רבות כיעד להתרחבות. אך בעוד הפוטנציאל העסקי הגלום באפריקה אדיר, היכולת לממש אותו עדיין מוגבלת. במדינות רבות האוכלוסייה כל כך ענייה שאין יכולת ממשית למכור לה מוצרים מתקדמים; תשתיות רעועות, כגון דרכים הנחסמות בעונות הגשומות, מקשות על הוודאות העסקית; ובמדינות מסוימות, השחיתות והאלימות מרחיקות עסקים לגיטימיים. כתוצאה מכך חברות ישראליות רבות, שבכוחן לתרום לכלכלה האפריקנית, נמנעות מלחדור אליה ומחפשות הזדמנויות עסקיות במדינות מפותחות, שבהן התחרות רבה.

 

על רקע האתגרים בעסקים באפריקה בולטת בוצוואנה. מדובר במדינה בגודל של צרפת, עם אוכלוסייה קטנה בת כ-2 מיליון איש בלבד - אחת המדינות הכי פחות צפופות בעולם. סוחרי היהלומים הישראליים מכירים היטב את בוצוואנה, שכן מדובר ביצואנית היהלומים הגולמיים הגדולה בעולם. כתוצאה מכך ההכנסה לנפש בבוצוואנה היא מהגבוהות באפריקה והיא דומה מבחינת רמת החיים למדינות כמו מקסיקו ותאילנד. לאורך השנים הממשלה הקפידה להשתמש בתמלוגי היהלומים להשקעה בתשתיות, בחינוך ובבריאות.

 

לצד הרווחה הכלכלית היחסית, יזמים ואנשי עסקים ישראליים ימצאו בבוצוואנה סביבה עסקית נוחה ומזמינה. דירוג האשראי של ממשלת בוצוואנה הוא הגבוה ביותר באפריקה, ורמת השחיתות - הנמוכה ביותר; בבוצוואנה פועלים מספר בנקים בינלאומיים גדולים, לצד כל פירמות רואי החשבון הגדולות; רמת הביטחון האישי טובה, בתי המשפט עצמאיים והתשתיות טובות. אחד המאפיינים החשובים ביותר לעסקים בבוצוואנה הוא חברותה באיחוד המכס של אפריקה הדרומית (SACU), המאפשר לייצא סחורה לדרום אפריקה בפטור מלא ממכס. בשל כך, בוצוואנה מהווה יעד נוח לחדירה ראשונה לאפריקה, מתוך ראייה ארוכת-טווח להתפתחות איזורית. להלן מספר מגזרים העשויים להציע הזדמנויות עסקיות אטרקטיביות.

 

קמעונאות ומסעדנות

 

בבוצוואנה אוכלוסייה עם מודעות צרכנית גבוהה. בעיר הבירה לבדה - המונה כרבע מיליון תושבים בלבד - פועלים חמישה מתחמי קניות גדולים בסטנדרט מערבי, בהם מסעדות, בתי קפה, חנויות ביגוד וריהוט. חמש רשתות סופרמרקט גדולות מדרום אפריקה ועוד רשת מקומית אחת מתחרות ביניהן על מגזרים שונים בקרב משקי הבית במדינה; מותגים דרום-אפריקניים בתחום הביגוד, הריהוט, הקוסמטיקה והאלקטרוניקה, הפונים למעמד הביניים, נוכחים בשוק המקומי. יזמים ישראליים שהקימו לפני כעשרים שנה מפעל רהיטים בעיר הבירה של בוצוואנה מתחזקים מותג מוכר היטב של ריהוט לבית ולמשרד; חברות ישראליות בתחומים אלה, ובפרט חברות בינוניות המחפשות שווקים להתרחבות, עשויות למצוא עניין בפעילות קמעונאית בבוצוואנה.

 

עיבוד עורות

 

גידול הבקר טבוע בתרבות הבוצוואנית. בבוצוואנה יש כיום כ-3 מיליון ראשי בקר - יותר מאשר תושבים הולכים על שתיים - וכ-10% מהם נשחטים לצורך ייצוא מדי שנה. תוצר הלוואי של השחיטה, העור הגולמי, מיוצא גם הוא כחומר גלם ומעובד במדינות אחרות, בדרכו לשווקי האופנה העילית באירופה ולשימושים אחרים. יזמים ישראליים שיקימו מפעלים לעיבוד עורות גולמיים, ויביאו למדינה ידע מקצועי ויכולות ניהול, ייהנו הן מגישה נוחה לחומר הגלם, הן מתוכניות סיוע ממשלתיות והקלות במיסוי, והן מגישה פטורה ממכס לשוק היעד - שווקי הרכב והרהיטים בדרום אפריקה ובמדינות השכנות.

 

תעשיית הרכב

 

בדרום אפריקה פועלים כיום פסי ייצור של יצרני הרכב מהמובילים בעולם - לרבות טויוטה, רנו, ב.מ.וו, מרצדס, פורד ואחרים - המייצרים מכוניות לשוק אפריקה הדרומית, שבו נוהגים בצד שמאל של הכביש. כיום מיוצרים בדרום אפריקה למעלה מחצי מיליון כלי רכב בשנה, והיקף הייצור צפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות. כתוצאה מכך מיובאים לדרום אפריקה רכיבים רבים לתעשיית הרכב: היקף הייבוא של אביזרי רכב לדרום אפריקה עמד ב-2013 על כ-3 מיליארד דולר.

 

יצרני רכיבים בבוצוואנה עומדים ביתרון תחרותי אל מול יצרנים במדינות אחרות: להבדיל מיצרנים במדינות המזרח, רכיבים מבוצוואנה אינם חייבים במכס בכניסה לדרום אפריקה; מפעלים בבוצוואנה אינם חשופים לועדי העובדים האגרסיביים בדרום אפריקה; שיעור מס החברות החל על מפעלים בבוצוואנה נמוך במיוחד ועומד על 15%. סיפור הצלחה מיוחד הוא זה של חוטי ההצתה: כיום מחצית מהייבוא של חוטי ההצתה לדרום אפריקה מקורו בבוצוואנה, בעוד שב-2008 תעשייה זו לא הייתה קיימת כלל. על יזמים ישראליים המחזיקים בידע רלוונטי בתחום תעשיית הרכב לבחון את בוצוואנה כיעד אטרקטיבי לפעילותם.

 

תחבורה ולוגיסטיקה

 

בוצוואנה ממוקמת בהצטלבות-דרכים. הדרכים הראשיות מדרום אפריקה אל עבר המדינות הגדולות של מרכז היבשת, כגון זמביה וקונגו, עוברות דרך בוצוואנה, והן נוחות ובטוחות; בנוסף, מסדרון תחבורתי החוצה את מדבר הקלהארי, המקשר בין יוהנסבורג ונמל וולביס ביי בנמיביה, עובר ברובו דרך בוצוואנה ומציע גישה ימית חלופית לנמלי דרום אפריקה העמוסים. לבסוף, בוצוואנה עצמה מייצאת מיליוני טונות של פחם בשנה למדינות השכנות כדי לספק מקור אנרגיה למזקקות המתכת בהן. חברות בתחום הלוגיסטיקה והובלת הסחורות צריכות לבחון את בוצוואנה כיעד אסטרטגי להתרחבות וכמנוע צמיחה עתידי.

 

 

 

ממשלת בוצוואנה מוציאה תקציבי עתק לקידום ההשכלה והמיומנות המקצועית בקרב אזרחי המדינה. במדינה קיים חינוך חינם; הממשלה מממנת את שכר הלימוד של סטודנטים רבים, ובנוסף מעניקה להם דמי קיום; וארגונים גדולים יכולים לשלוח את עובדיהם להכשרות והעשרות מקצועיות במימון קרן ממשלתית. בבוצוואנה פועלות מספר אוניברסיטאות ממשלתיות, לצד אוניברסיטאות פרטיות ומוסדות נוספים להכשרה מקצועית, הנשענים רובם ככולם על תקציבי ממשלה. חברות ישראליות העוסקות בתחום ההשכלה הגבוהה וההכשרות המקצועיות יכולות למצוא הזדמנויות לשיתופי פעולה רווחיים עם מוסדות מקומיים, או אף להקים סניפים מקומיים בעצמם.

 

לאור ההזדמנויות העסקיות המגוונות, הסביבה העסקית הנוחה והסכמי הסחר האיזוריים, בוצוואנה היא יעד נוח עבור ישראלים המבקשים לבצע צעדים ראשונים באפריקה.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload